Bateria do roweru elektrycznego – jak o nią dbać?

Bateria to najważniejszy element, który odróżnia e-bike od zwykłego roweru. To dzięki niej można podróżować wygodniej. Bateria do roweru elektrycznego wpływa również na to, jak szybko i jak daleko można się nim poruszać. Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym, aby służyła Ci jak najdłużej? Jak dbać o ten komponent? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Żywotność baterii w rowerze elektrycznym – co warto o niej wiedzieć?

W e-bike’ach stosuje się wysokiej jakości, pojemne i wytrzymałe baterie litowo-jonowe. Charakteryzują się one bardzo dobrą żywotnością. W rowerach Fischer stosowane są akumulatory, które po 1000 cyklach ładowania nie wykazują znacznych strat w swojej pojemności. Nawet przy intensywnym wykorzystaniu (pokonywaniu rowerem elektrycznym kilku tysięcy kilometrów rocznie) oznacza to niejednokrotnie ponad 10 lat użytkowania bez widocznej zmiany parametrów baterii. Stanowi to bardzo dobry wynik, również w porównaniu do rowerów elektrycznych innych marek.

Ile wytrzymuje bateria w rowerze elektrycznym na jednym ładowaniu?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zasięg roweru elektrycznego jest pojemność jego baterii. Wyraża się ją w watogodzinach (Wh). Zasadniczo im większa pojemność akumulatora, tym większy zasięg roweru. Na to, ile wytrzymuje bateria w rowerze elektrycznym na jednym ładowaniu, wpływ mają jednak również inne czynniki, takie jak:

  • przewożona masa – zasięg e-bike’a oblicza się dla rowerzystów o wadze ok. 70 kg, a przy większym obciążeniu będzie się on zmniejszać;
  • ukształtowanie terenu – jazda pod górę lub po pofałdowanym terenie zużywa więcej energii;.
  • poziom wspomagania – standardowo zasięg podaje się w odniesieniu do pierwszego poziomu wspomagania;
  • warunki atmosferyczne – jazda „pod wiatr” lub w bardzo wysokiej temperaturze może wpływać na szybsze rozładowywanie się akumulatora;
  • opony – ważne jest właściwe ciśnienie, ale także ich budowa; przy jeździe na wąskich oponach zużywa się mniej energii;
  • zmiana biegów – analogicznie jak przy jeździe samochodem, należy zmieniać przełożenia w miarę nabierania prędkości.

Oczywiście znaczenie ma też wiek akumulatora. Po pewnym czasie pojemność każdej baterii do roweru elektrycznego zaczyna spadać, co przekłada się na zmniejszenie maksymalnego dystansu, jaki można przejechać ze wspomaganiem.

Jak ładować baterie w rowerze elektrycznym?

Aby pomóc swojej baterii w zachowaniu pierwotnych parametrów, warto wiedzieć, jak ładować rower elektryczny. Nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać! Wbrew pozorom ładowanie za każdym razem do pełna wcale nie jest najkorzystniejsze. Z badań wynika, że na przedłużenie żywotności baterii najlepiej wpływa jej ładowanie do ok. 80%. Analogicznie rozładowywanie jej „do zera” również nie jest korzystne – najlepiej zabrać się za ładowanie roweru elektrycznego, gdy jej wskaźnik spada do ok. 20%. Jedynie raz na jakiś czas warto całkowicie naładować akumulator. Eksperci wskazują, że zapewnia to swego rodzaju kalibrację. Należy jednak również unikać podłączania baterii do źródła zasilania zbyt długi czas – należy ją odłączyć niezwłocznie po naładowaniu.

Na poziom baterii warto uważać także wtedy, gdy e-bike przez dłuższy czas pozostaje nieużywany (np. w sezonie jesienno-zimowym). Musisz wiedzieć, że akumulator pozostawiony sam sobie będzie stopniowo się rozładowywać. Jeśli poziom naładowania spadnie do zera, może to być dla niego szkodliwe. Przed odstawieniem roweru elektrycznego na „sen zimowy” warto więc naładować jego baterię. Jednak uwaga – najlepiej jedynie w ok. 50%. Odstawienie na dłuższy czas roweru z w pełni naładowanym akumulatorem również jest bowiem dla niego szkodliwe.

Jak przechowywać baterie do roweru elektrycznego?

Ważne są również warunki, w jakich przechowuje się baterie do roweru elektrycznego. Gdy e-bike nie jest używany, należy zdemontować akumulator i przechowywać go w suchym, chłodnym miejscu, najlepiej z dala od promieni słonecznych. Należy unikać zarówno zbyt wysokich, jak i bardzo niskich temperatur (mrozów). Jeśli podczas zimy e-bike przechowujesz w nieogrzewanym garażu lub piwnicy, baterię najlepiej przechować w domu, w temperaturze pokojowej.

Oczywiście pojedyncze incydenty, podczas których baterie do roweru elektrycznego są narażane na ekstremalne warunki, nie mają większego wpływu na ich działanie. Należy jednak w miarę możliwości unikać narażania akumulatora na niekorzystne czynniki, a podczas długotrwałego przechowywania zadbać o odpowiednie warunki.

Baterie do roweru elektrycznego – temperatura a żywotność

Baterie do roweru elektrycznego są też dość wrażliwe na wysokie temperatury. Ich nagrzewanie się podczas pracy czy ładowania jest normalnym zjawiskiem, ale warto zadbać o to, aby temperatura nie przekroczyła szkodliwego poziomu. Należy pamiętać, że e-bike, w przeciwieństwie np. do samochodu elektrycznego, nie jest wyposażony w specjalne układy chłodzące zapobiegające przegrzaniu akumulatora. Tymczasem jeśli rozgrzeje się on do ponad 65°C, może to prowadzić do szybszego zużywania się ogniw. Temperatury warto pilnować zarówno podczas użytkowania, jak i przy ładowaniu roweru elektrycznego. Jak to robić? Należy:

  • używać wyłącznie ładowarek dopasowanych do akumulatora, pochodzących od producenta roweru – unikać ładowarek innych marek lub z nieznanych źródeł,
  • unikać zbyt szybkiego ładowania – optymalnie bateria powinna się ładować od 1,5 do 2 godzin,
  • korzystać ze specjalnych stacji ładowania rowerów elektrycznych lub domowego gniazdka,
  • ładować baterię tylko w suchych pomieszczeniach i w miarę możliwości w temperaturze pokojowej.

Pomoże to uniknąć nadmiernego nagrzewania się akumulatora i ochronić ogniwa przed zniszczeniem. Tym samym przełoży się to na większą żywotność baterii w rowerze elektrycznym.

Jak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym?

Bieżący poziom naładowania zawsze znajdziesz na wyświetlaczu swojego e-bike’a. Jak jednak sprawdzić baterię w rowerze elektrycznym pod kątem jej pojemności? Jest to możliwe na kilka sposobów. Jednym z nich jest np. naładowanie do pełna i wybranie się na przejażdżkę – pokonany dystans pomoże ocenić stan akumulatora. Możliwe jest także skorzystanie ze specjalnego miernika. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest aplikacja zintegrowana z rowerem elektrycznym, która pozwala kontrolować jego stan techniczny (w tym stan baterii), a także korzystać z innych przydatnych funkcji.

Jak dbać o baterie do roweru elektrycznego – podsumowanie

Nowoczesne baterie stosowane w wysokiej jakości rowerach elektrycznych są bardzo trwałe i zapewniają duże zasięgi. Jeśli jednak zależy Ci na jak najlepszej żywotności akumulatora, warto pamiętać o kilku zasadach. Bardzo ważne jest odpowiednie ładowanie roweru elektrycznego i nie dopuszczanie do całkowitego opróżnienia baterii. Nie zapomnij również zadbać o nią poza sezonem – właściwe przechowywanie pomoże zachować jej właściwości na długie lata.

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.